İstanbul Permakültür Buluşmaları Destek Ekibi neler yapar:

  • İlk iki buluşmanın ‘gönülden kolaylaştırıcı’ları olurlar.
  • Her ayın ‘gönülden kolaylaştırıcı’larıyla birlikte çalışır. Buluşmada kullanılabilecek topluluk oluşturma araçlarını ve oyunları önerirler. İhtiyaç olursa buluşma esnasında bu araçların uygulanmasını kolaylaştırabilirler.
  • Buluşma akışının nasıl olabileceğiyle ilgili destek ve fikirler verebilirler.
  • Buluşmanın değerlerimizin eyleme dönüştüğü bir buluşma olabilmesi için çalışırlar. Kolaylaştırıcılara bu konuda geri bildirim verirler ve gerekirse değişiklikler yapılmasını isteyebilirler. Bunun için kolaylaştırıcı ekip ile destek ekibi ayın buluşması için birlikte çalışırlar.

 

Ekibimiz:

İdil Kışlal

ipb idil Yaşamın kutsallığının farkındalığıyla yaşamaya ve bu farkındalığımı arttırarak öğrenmeye devam etmek niyetim. Kendi doğamı keşfediyorum. Bu yaşam ağında birlikte olmak kutlanmayı hak ediyor. Bu buluşmalar da, topluluğumuzu oluşturmak ve bir araya gelmek benim için bir nevi kutlama. Bir ekoköyde yaşamayı hayal ediyorum. Bu hayalin peşinde Janell Kapoor ve Penny Livingstone’dan ekolojik ve doğal mimarinin sırlarını öğrendim, Emet Değirmenci ve Mustafa F. Bakır’dan farklı zamanlarda PDC eğitimi aldım. Yolum Sieben Linden ekoköyüne çıktı, orada 1 aylık Ekoköy Tasarım Eğitimine(EDE) katıldım, topluluk süreçlerini öğrendim. Kah bi ara bahçem oldu, ektim biçtim, deneyler yaptım, kah Tatuta ve/veya permakültür çiftliklerinde gönüllülük yaptım. Bilgisayar mühendisi olarak çalıştım uzun yıllar, ama bir süredir mesleksiz olmayı seçtim. Zaman zaman Lindy Hop dans eğitmenliği yapıyorum.  Şu an beni en çok heyecanlandıran şeylerden biri, permakültür ailemle bir araya gelmek, birbirimizi duyacağımız, göreceğimiz, anlamlı diyaloglar kurabileceğimiz bir ortam yaratmaya katkıda bulunabilmek. Ben iflah olmaz bir hayalperestim ama şimdi biraz eylem zamanı.

 

Sedef Güneş

ipb sedef En temelinde bir olmak, kendi özünü bulabilmenin yolunda. Beraber olduğumuzda titreşip birbirimizin kırılmaz dediğimiz yanlarımızı değiştirdiğimiz ve böyle böyle büyüdüğümüzü düşündüğü için türlü türlü topluluklar içinde görebilirsiniz onu. Çok çiçekten bal yapan arı misali çok fazla işle haşır neşir. Kervan yolda düzülüyor tabii de gerçekten teslim olacağı ve derinleşeceği ne ise aramaya da devam ediyor.
Balikesir’de çiftçi bir ailenin çocuğu olarak bu gezegene doğdu. İTÜ’de Şehir ve Bölge Planlama bölümünde okudu da halihazırda karnını doyurduğu meslek, editörlük. Son yıllarda beden ve dolayısıyla hayattaki farkındalığı için yoga, meditasyon ve kontak doğaçlama ile de hayatını zenginleştiriyor. Bunların dışında topluluk oluşturma, permakültür, toplum destekli tarım konularında da çalışıyor. Hayatındaki bütün bu zenginliklerin birbiri ile örüleceği kendine yeten bir toplulukta yaşama hayali var.

 

Aybike Zengin

 20140722_171248 (2) İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi, Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nde okudu. Sürdürülebilirlik ve alternatif sistemler üzerine öğrencilik yıllarında çalışmaya başladı 2010 yılında Bill Mollison ve Geoff Lawton’dan Permakültür Tasarım Sertifikası Kursu aldı. 2011 yılında Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü’nde staj yaptı, halen birlikte çalışmaktadır. 2013 yılında Avustralya Permakültür Araştırma Enstitüsü’nde staj yaptı. Geoff Lawton ve Nick Huggins ile beraber permakültür projelerinde çalıştı. 2013 yılında permakültür eğitimi vermeye başladı. Peyzaj mimari olarak permakültür etik ilke ve prensipleri doğrultusunda; tasarım ve uygulama projeleri yapmakta, permakültür danışmanlığı ve eğitimi vermektedir.

 

ve permakültür ailesi:

İstanbul Permakültür Buluşmaları’nın en önemli parçası sizlersiniz.

  • Buluşmalara dahil olarak ve
  • Ayın ‘gönülden kolaylaştırıcısı’ olarak buluşmaların sürdürülebilirliğine destek olabilirsiniz.
  • Destek ekibine katılmak içinizden geçerse bizimle iletişime geçebilirsiniz.