2. buluşmayı hayal etmek ve tasarlamak icin ekip olarak bir araya geldiğimizde, şu soruları sorduk kendimize: ‘Hangi özelliklerin buluşmamızda olmasını hayal ediyoruz?’ ve ‘Bu buluşmada neyi amaçlıyoruz?’. Bizim için esneklik, akışkanlık, bol paylaşımlı olması, çeşitlilige, farklılığa önem vermesi, ve bunları yaparken de aynı zamanda da sıkıcı olmaması önemliydi. Bu buluşmayı biraz daha kalabalık hayal ettik. Çok çeşitli bilgilerin, paylaşımların, projelerin ve fikirlerin paylaşılabileceği, bol kenar etkili ve yukarıdaki özellikleri de barındıracak bir yöntem aradık ve sonuçta Açık Alan (open space)’ı kullanmaya karar verdik.

Açık Alan Teknolojisi Nedir?

Açık alan teknolojisi (Open Space Technology), önemsediğimiz ve değer verdiğimiz konular üzerine yaratıcı, esnek ve akışkan sohbetler yaratabileceğimiz bir ortam oluşturabilmemize olanak sağlayan bir yöntemdir. Katılımcılar belirli bir bağlam ve/veya sorunun etrafında bir araya gelirler ve gündemi birlikte belirlerler.

Açık Alan’da katılımcıları yöneten 4 prensip ve 1 kanun var. Bunları buluşmada panolara da asacağız, gün boyu aklımızda olmaları ve gözetiyor olmamız günümüzü daha verimli ve rahat geçirmemize yardımcı olacaktır.

Açık Alan Teknolojisi’nin Prensipleri:

  • Her kim geliyorsa doğru kişidir: Sohbet gelen kişilerle gerçekleşecek, en nihayetinde gelmesini, katılmasını cok istedigimiz kişiler katılmamış, başka bir oturuma gitmiş de olabilirler, buna odaklanmak, takılmak yerine her kim geldiyse onlarla birlikte olacağının kabulüdür. Deneyimler şunu göstermiştir, her kim katılmışsa daima doğru kişilerdir.
  • Yaşanan ve olan her neyse, o olabilecek yegane şeydir: Sohbet konusu, katılımcılar, o günün sartları, ve diger parametreleri de düşündüğümüzde olan ne varsa, zaten olabilecek tek şeydir. Bize bunu hatırlatır. Başka bir zaman, ve başka insanlarla başka bir şekilde olabilir, ama biz şimdi ve buradayız. Açık Alan’a katı beklentilerle gelmeyin, olabilecek şeylere kendinizi açın.
  • Ne zaman başlarsa o doğru zamandır: Elbette her oturumun bir başlangıç ve bitiş zamanı var. Bu kural bize bu zaman içerisinde yaratıcı ve birlikte paylaşım sürecinin tam olarak ne zaman başlayacagını bilemeyeceğimizi ve sohbetin yaratıcılıgının ve akışkanlığın başlamasının kendi zamanı oldugunu hatırlatır.
  • Bittiği zaman bitmiştir: Yine aynı şekilde bir başlangıc ve son vardır. Bunun arasındaki zamanda herşeyin kendi sürecinde ve dogasında ilerlemesine izin verilir. Bazen daha erken biter, bazen biraz daha uzun. Ne zaman bittigini grup anlar, bittiğinde, tamamlandığında biter.

 

Açık Alan’ın İKİ AYAK KANUNU:

Bu katılımcıların sürekli gözetmesi gereken Açık Alan Teknolojisinin tek kuralı. Bu kuralı gözetmek açık alanımızın sağlığı için önemlidir. Açık alana katılarak her birimiz bu kuralı gözetmenin sorumluluğunu da üstleniriz. Kural şunu der:

“Eğer herhangi bir anda kendinizi bulunduğunuz oturuma katkıda bulunmuyor ve/veya bulunduğunuz oturumdan birşey öğrenmiyor durumunda bulursanız, iki ayağınızı kullanarak bunları yapabileceğiniz başka bir oturuma gidin.”

 

Açık Alan nasıl işler?:

  • Gündem belirmeyle başlar; Katılımcılar sunumlarını, sohbet, paylaşım konularını bir kağıda yazar, topluluga yüksek sesle duyurur ve ‘pazar yeri’ denilen panoda ilgili yer ve saate kağıtlarını yapıştırırlar.
  • Katılımcılar pazar yerindeki önerilen paylaşımları inceler ve katılmak istediklerini not eder ve belirtilen zamanda, paylaşımın olacağı mekana giderler.
  • Oturum zamanı
  • Oturumların sonunda temel çıktılar hasat panosuna asılır. O oturuma katılamamış kişiler buradan bilgi edinebilirler.

 

Not: Fotoğrafı 2014 senesinde Bulgaristan’da yapılan Avrupa Permakültür Buluşması (EUPC)’nda çekmiştim. Buluşma Açık Alan Teknolojisi kullanarak yapılmıştı.

***********************************************************************

Kaynaklar:

http://openspaceworld.org

http://www.openspaceworld.com/